شرکت کشت و صنعت دعبل خزاعی
Debel Khozaei Agro-industry Company

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان: زه‌آب نیشکر با شرایط تالاب شادگان همخوانی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان: زه‌آب نیشکر با شرایط تالاب شادگان همخوانی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در حاشیه افتتاح نمایشگاه تخصصی بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی، با اشاره به انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از تالاب شادگان و ادعای تبدیل تالاب به شوره‌زار، گفت: چندی پیش تصاویری از مرگ پرندگان و همچنین فیلمی از نمک‌زار شدن تالاب شادگان با ادعای سرازیر شدن زه‌آب نیشکر، منتشر شد که ادعای نادرستی است.

لاهیجان‌زاده ادامه داد: اگر به سوابق سازمان محیط زیست مراجعه شود تا قبل از سال 1379  و پیش از ورود زه‌آب نیشکر به تالاب شادگان، محیط زیست مجوز برداشت نمک در این منطقه صادر می‌کرد چرا که معدن نمک در این منطقه وجود دارد و افرادی با مراجعه به محیط زیست مجوز یک یا دو ماهه برای برداشت نمک دریافت می‌کردند. این اتفاق در حالی بود که زه‌آب نیشکر به تالاب وارد نمی‌شد و حتی کشور و استان در وضعیت پرآبی قرار داشت.

شوره‌زار شدن بخشی از تالاب شادگان یک فرایند طبیعی است.

وی با بیان اینکه طبیعت فرآیند شوره‌زار شدن بخشی از تالاب شادگان، بر مبنای طبیعت این منطقه است، گفت: حدالمرز تالاب شادگان تا بخش جزر و مد دریا، محل ارتباط میان آب دریا و بخش‌های شیرین و مایل به شیرین تالاب است. ارتباط سطحی آب در این بخش که در واقع ناشی از جزر و مد دریا است، به علت کاهش جزر و مد در برخی نقاط کاملا قطع یا کم‌رنگ شده است. ارتباط زیرزمینی آب در این بخش، با دریا بسیار زیاد است. این مساله و همچنین تبخیر سطحی بسیار شدید آب در این بخش موجب شده که در مرداد، شهریور و مهر ماه هر سال از طریق آب‌های زیرزمینی، نمک‌‌ها به بالا و سطح تالاب انتقال یابند و تبدیل به شوره‌زار شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در ادامه افزود: شوره‌زار شدن بخشی از تالاب شادگان مربوط به یک یا چند سال اخیر نیست و سالیان سال بر مبنای طبیعت منطقه، همین‌گونه بوده و تصاویر ماهواره‌ای نیز گویای این امر است. این فرآیند طبیعی هر ساله تکرار می‌شود. امسال از این فرآیند طبیعی منطقه، فیلم و تصاویری با ادعای اینکه زه‌آب نیشکر تالاب شادگان را به شوره‌زار تبدیل کرده است، منتشر شد؛ حال‌آنکه بر اساس توضیحات ارائه شده، این ادعا درست نیست و شوره‌زار شدن بخشی از تالاب شادگان هیچ ارتباطی با زه‌آب نیشکر ندارد.

انتقاد از اظهارنظرهای بدون تخصص و بی‌پشتوانه علمی

لاهیجان‌زاده با انتقاد از اظهارنظرهای بدون تخصص و بی‌پشتوانه علمی در موضوعات مختلف از جمله تالاب‌ها، گفت: افرادی که متخصص واقعی تالاب‌ها هستند، باید در این رابطه اظهارنظر کنند. برای اینکه بتوان درباره یک تالاب اظهارنظر کرد، باید سالیان سال درس خواند و تحقیق کرد و در دل طبیعت تالاب‌ها قرار گرفت. آن وقت شاید بتوان در مورد یک تالاب اظهارنظر کرد. متاسفانه در حال حاضر همه خود را صاحب نظر در امور تالاب می‌دانند و اظهارنظر می‌کنند. این در حالی است که تالاب در علوم طبیعی، یکی از پیچیده‌ترین اکوسیستم‌های دنیاست و هیچ‌کسی حتی متخصصین به خودشان اجازه نمی‌دهند که به راحتی در مورد تالاب سخن بگویند.

انتقال زه‌آب نیشکر مصوبه شورای تامین استان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با سرازیر شدن زه‌آب نیشکر در تالاب شادگان، گفت: در سال 1379 زه‌آب زهکش واحدهای جنوبی طرح توسعه نیشکر در شرق کارون به تالاب شادگان هدایت می‌شد. در آن مقطع زمانی، ای‌سی خروجی این زهکش بین 40 تا 50 هزار میلی‌موس بود. این میزان شوری آب بسیار مخرب بود و می‌توانست صدمات جدی به محیط زیست وارد نماید. در حال حاضر هنوز این تصور وجود دارد که ای‌سی زه‌آب نیشکر مخرب است؛ حال‌آنکه از آن زمان تاکنون، نزدیک به 17 سال می‌گذرد و ای‌سی زه‌آب نیشکر به 450 میلی‌موس رسیده است.

وی افزود: در سال 79، به دلیل مشکلاتی که در آبادان ایجاد شد، شورای تامین خوزستان تصمیم گرفت تا زه‌آب نیشکر وارد تالاب شاگان شود. پس از آن نیز شرکت توسعه نیشکر مکلف شد تا برای انتقال زه‌آب به دریا، کانالی احداث نماید. این کانال نیز با صرف هزینه‌های میلیاردی احداث و زه‌آب به سمت دریا هدایت شد. در سال 88 یا 89 به تدریج که ای‌سی زه‌آب نیشکر پایین آمد -به خاطر خشکسالی‌های سالیان اخیر و بنا بر تقاضای مردم محلی و به منظور احیای تالاب- بخشی از زه‌آب نیشکر به تالاب شادگان سرازیر شد و حتی بخش‌هایی از زهکش نیز توسط مردم تخریب گردید تا زه‌آب نیشکر وارد تالاب شود.

زه‌آب نیشکر با شرایط تالاب شادگان همخوانی دارد.

لاهیجان‌زاده با بیان اینکه زه‌آب نیشکر با شرایط تالاب شادگان تطابق دارد، اظهار کرد: در حال حاضر ای‌سی زه‌آب نیشکر به 450 میلی‌موس رسیده و شرایط زه‌آب با شرایط تالاب تطابق دارد و می‌تواند در پوشش بخش جنوبی تالاب از آن بدون هیچ مشکل زیست محیطی استفاده شود. بنابراین نمی‌توان این ادعا را پذیرفت که زه‌آب نیشکر عامل شوری و نابودی تالاب شادگان است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.