شرکت کشت و صنعت دعبل خزاعی
Debel Khozaei Agro-industry Company

دستیابی به رکورد بی نظیر در ۱۲۳ سال فعالیت صنعت قند کشور

به گزارش نیشکرنیوز، کل شکر تولیدی از چغندر و نیشکر در سال ۹۶ به بیش از دو میلیون و ۱۵ هزار تن افزایش یافته که رکورد بی‌نظیری در عمر ۱۲۳ ساله این صنعت است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران با اعلام این مطلب، گفت: این میزان تولید نسبت به تولید یک میلیون و ۱۲۳ هزارتنی شکر در سال ۹۲ حدود ۸۰ درصد رشد داشته است.
بهمن دانایی، میزان چغندر تولیدی سال ۹۶ را بالغ بر ۸ میلیون و ۶۹ هزار و ۸۴۴ تن عنوان کرد و اظهار داشت: این میزان تولید نسبت به سال ۹۲ بیش از ۱۳۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.
به گفته وی، میزان نیشکر تولیدی نیز در سال ۹۶ با ۲۱ درصد رشد نسبت به سال ۹۲ به عدد ۷ میلیون و ۹۲۱ هزار و ۴۰۴ تن افزایش یافته است.
دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران ادامه داد: شکر تولیدی از چغندر در سال ۹۲، ۵۰۶ هزار و ۶۰۱ تن بوده که این میزان در سال ۹۶ به یک میلیون و ۱۴۳ هزار و ۲۲۶ تن افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: شکر تولیدی از نیشکر نیز، از ۶۱۶ هزار و ۱۵۹ تن در سال ۹۲، به ۸۷۲ هزار و ۱۳۳ تن در سال ۹۶، رسیده است.
دانایی افزود: مجموع چغندر و نیشکر به دست آمده از سطح ۲۱۳ هزار و ۷۶۸ هکتار سطح زیر کشت این دو محصول در سال ۹۶، بالغ بر ۱۵ میلیون و ۹۹۱ هزار و ۲۴۸ تن و میانگین برداشت، حدود ۷۵ تن در هکتار بوده است.
وی با اشاره به این که راندمان در هکتار چغندر، از ۴۲ تن در سال ۹۲، به ۵۲ تن در سال ۹۶، افزایش یافته است، اظهار داشت: راندمان در هکتار نیشکر، در سال ۹۲، معادل ۷۵٫۵ تن بوده و با رشدی معادل ۱۳٫۲ تن در هکتار، به ۸۸٫۷ تن رسیده است.
دانایی،میزان برداشت قند در هکتار از چغندر و نیشکر در سال ۹۲ را به ترتیب ۷٫۵ تن و ۸٫۶ تن عنوان کرد و افزود: میزان برداشت قند در هکتار از چغندر در سال ?? به رقم ۸٫۸۱ تن و از نیشکر به ۹٫۹۸ تن افزایش داشته است.
وی گفت:از چغندر بدست آمده ۴۴۵ هزار و ۷۵۲ تن تفاله خشک و ۴۶۵ هزار و ۴۶۵ تن تفاله تر تولید و برای مصرف خوراک دام عرضه شده است.
دانایی ادامه داد:از مجموع نیشکر برداشت شده نیز دو میلیون و ۴۴۰ هزار و ۳۷۱ تن باگاس تولید شده که برای تولیداتی همچون mdf،کاغذ و خوراک دام مصرف می شود.
وی خاطرنشان کرد:مجموع ملاس تولیدی از چغندر و نیشکر تولیدی بالغ بر ۶۳۲ هزار و ۳۷۶ تن بوده که به عنوان مواد اولیه صنایع پایین دست از قبیل خمیرمایه،الکل،مکمل خوراک دام و… مورد استفاده قرار گرفته است.
دانایی، میزان شکر وارداتی در هشت سال فعالیت دولت های نهم و دهم را ۱۲ میلیون و ۶۸۰ هزارتن به ارزش ۵ میلیارد و ۶۳۷ هزار دلار شکر اعلام کرد و افزود:این میزان در پنج سال فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم به دو میلیون و ۸۵۳ هزار تن و به ارزش یک میلیارد و ۲۷۹ هزار دلار کاهش یافته است.
دبیر انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر ایران با اشاره به این که وزارت جهاد کشاورزی طبق ماده ۳ قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی موظف است برای تامین نیاز داخلی و تنظیم بازار به نحوی عمل کند که سالانه حداقل ۱۰ درصد به میزان تولید داخلی این محصولات افزوده شود تا تولید شکر به مرز خودکفایی برسد،اظهار داشت:خوشبختانه با تلاش های مدیران و کارکنان کارخانه های قند و شکر و کشاورزان زحمتکش و همچنین حمایت های وزیر جهاد کشاورزی در کنترل واردات شکر به کشور،مفاده این قانون در مورد محصول شکر محقق شده و تولید شکر در کشور نسبت به سال ۹۲ بالغ بر ۸۰ درصد افزایش یافته است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.